Prosinec 2007

Termínovka 2008

30. prosince 2007 v 20:49 | Blondýna |  Termínovka
Termíny soutěží v rychlostní kanoistice v roce 2008
verze ke dni 4.12.20007
číslodatumČPNázevoddílmístozemě
Duben IV
1.5.XXXI. Novoveský přespolákONVOstr.N.VesČesko
2.5.Memoriál Dr. Karla PopelaKVSPrahaČesko
3.12.Písecká desítkaPISPísekČesko
4.12.Dlouhé tratě na MoravěKOJKojetínČesko
5.19.Hranický marathonHRAHraniceČesko
6.22. - 23.Nominační závod na OH dokvalifikaci a MESport.cen.RačiceČesko
Květen V
7.3. - 4.1.ČP 1.ČPvetMistrovství České republiky - dlouhé tratěUNLÚstí n/LabemČesko
8.10.Kadaňský kilometrKADKadaňČesko
15. - 18.Olympijská kvalifikace + Mistrovství Evropy seniorůMilánoItálie
9.17. - 18.2.ČPKontrolní závodSport.cen.RačiceČesko
10.21.1.MP Sport CupSPAPrahaČesko
11.24. - 25.2.ČPvetVltavskotýnský maratónTYNTýn n/VltavouČesko
24. - 25.Mezinárodní junirská regataPíšťanySlovensko
12.24.Ústecký kilometr 46. ročníkUNLÚstí n/LabemČesko
13.24.72. Orlický vodácký maratónSHKHradec KrálovéČesko
14.25.72. Hradeckého kilometru vodákůSHKHradec KrálovéČesko
15.31.Hranická 200HRAHraniceČesko
16.31.3.ČPvetNymburská 500mNYMNymburkČesko
Červen VI
17.1.Praha OPEN InternationalKVSPrahaČesko
18.4.2.MP Sport CupSPAPrahaČesko
6. - 8.1. Word CupSzegedMaďarsko
19.7. - 8.4.ČPvetVelká cena ChomutovaCHOChomutovČesko
13. - 15.2. Word CupDuisburgNěmecko
20.14. - 15.3.ČPNominační závod juniorů a do 23.letSport.cen.RačiceČesko
14. - 15.Marathon Word CupBrandeburgNěmecko
21.18.3.MP Sport CupSPAPrahaČesko
20. - 22.Mezinárodní junirská regataBochumNěmecko
22.21.Chebská desítkaCHEChebČesko
23.21.Sedlčanský HermelínTSESedlčanyČesko
27. - 29.3. Word CupPoznaňPolsko
27. - 29.Mezinárodní junirská regataBydgoszPolsko
24.28.Štít města PlzněPPLPlzeňČesko
Červenec VII
25.5. - 6.Moravský pohárKOJKojetínČesko
12. - 13.Marathon Word CupCrestumaPortugalsko
17. - 20.Mistrovství Evropy juniorů a do 23. letSzegedMaďarsko
Srpen VIII
26.1. - 3.4.ČP 5.ČpvetMistrovství České republiky - krátké tratěSport.cen.RačiceČesko
27.16. - 17.Nominační závod v maratónuČesko
18. - 23.OH - Olympijské soutěžePekingČína
28.30. - 31.Slovácká 500mONVOstr.N.VesČesko
Září IX
4. - 5.Mezinárodní junirská regataMoskvaRusko
29.6. - 7.5.ČPČeský pohár mládežeKADKadaňČesko
30.10.4.MP Sport CupSPAPrahaČesko
31.13.Sedlecká 500mSEDSedlecČesko
32.13.Pohár SezemicSEZSezemiceČesko
13. - 14.Závody Olympijských nadějíSzegedMaďarsko
33.14.Černožický kilometrCERČernožiceČesko
18. - 21.Mistrovství světa v maratónuTýn n/VltavouČesko
19. - 21.Akademické mistrovství světaBělehradSrbsko
34.24.5.MP Sport CupSPAPrahaČesko
35.27. - 28.6.ČP 6.ČPvetMistrovství České republiky v maratónuPARPardubiceČesko
Říjen X
36.4. - 5.Velká cena SpartySPAPrahaČesko
37.4.7.ČPvetMasters maraton ZvíkovPISPísekČesko
38.11.Memoriál B. Karlíka a Bacunda CupTSEČastobořČesko
39.11. - 12.Krumlovský vodácký maratónSK VltavaKrumlovČesko

Plavání

10. prosince 2007 v 19:01 | Blondýna |  Plavání
Plavání
Tj Vodní sporty Kadaň opět začala pořádat zájezdy do bazénu v Chomutově na veřejné plavánní. Autobus Tj jede vždy ve čtvrtek v 18:00 hodin z lodějnice na Kadaňském stupni. Zastávky jsou v 18:05 hodin u kina Orfeum, 18:15 hodin u Prioru - Kino Hvězda a potom na zastávce u 3.ZŠ na Chomutovské ulici. Cena jízdy tam i zpět je 30 kč, bazén do 15ti let 35 kč/hod, dospělí 40 kč na hodinu. Srdečně zveme všechny, kdo si chtějí protáhnout tělo a kondičně si zaplavat. Návrat 20:00 až 20:15.


Ještě než půjdu poprvé cvičit

6. prosince 2007 v 21:39 | Blondýna |  Posilování

Ještě než půjdu poprvé cvičit

Posilování pro začátečníky
Na následujících řádcích se vám pokusím objasnit základní fakta o posilování a kulturistickém tréninku. Nehledejte zde žádné převratné a zázračné rady, nejsou účelem tohoto článku a v podstatě ani neexistují. Předpokládám, že většina z vás, kteří čtete tyto řádky, do styku s posilovnou doposud nepřišla, anebo jsou vaše znalosti velmi omezené. Snažil jsem se informace koncipovat tak, aby si přišly na své všechny generace bez rozdílu pohlaví a vytyčených sportovních cílů.
Každý ví, co je to kulturistika. V posledních letech je to sport velmi moderní a tak lze pozorovat "produkty" její existence poměrně často. Při pohledu na mnohdy ne zrovna inteligentně vyhlížejícího kulturistu je tedy jasné, že posilování s činkami funguje. Otázkou ovšem je, zda lze kulturistický trénink zařadit do života průměrného člověka, který chce sportovat jen aby se cítil lépe, nebo dokonce plánuje zhubnout. A pokud chce nabrat svalovou hmotu, zda je jeho přání reálné, když nemůže trávit v posilovně pět hodin denně.

To je právě na kulturistice to krásné! Může ji provozovat v podstatě kdokoliv, v kterémkoliv věku a co je podstatné, s pozorovatelnými pozitivními účinky. I velmi časově vytížený člověk může při pravidelných návštěvách posilovny např. 2x týdně svou kondici a zdravotní stav hodně zlepšit. Kulturistika dokáže zpomalovat proces stárnutí, zkrátit čas rekonvalescence po zranění a má pozitivní vliv na psychiku. Možná nevíte, že je jedinou účinnou prevencí proti osteoporóze (řídnutí kostí), a v rozvinutém stádiu dokáže její dopady zmírnit. Je nejlepší zbraní v boji proti nadváze a v celkovém zlepšování postavy. Zvláště ve vyšším věku, kdy již tělo ztrácí svou pružnost a ohebnost, je daleko nejbezpečnějším sportem před všemi ostatními. Naopak v předpubertálním věku a pubertě (a samozřejmě i po ní) může pomoci v rozvoji síly a výbušnosti, která je nezbytná pro určitá sportovní odvětví. Vidíte, že výčet možností jejího využití je opravdu obrovský, a to jsem samozřejmě nevyjmenoval úplně všechno.

Mohu trénovat i já?

ŽENY se posilování většinou vyhýbají, protože se obávají nárůstu svalové hmoty. Takové obavy rozhodně nejsou na místě, protože je to z fyziologického hlediska zcela nemožné. Pokud vás straší obrázky špičkových kulturistek, můžete být naprosto klidné. Tyhle "superženy" mají několikanásobně vyšší hladinu mužských hormonů, než kdejaký chlap. Naopak, vhodná kombinace posilovacího tréninku s aerobními sporty dokáže opravdu zázraky. Dá se říct, že jeden druh cvičení se bez druhého neobejde, protože ani samotné posilování, ani pouze aerobní cvičení nepomáhá zdaleka tak efektivně. Trénink žen se od tréninku mužů mírně odlišuje již v samotném začátku, protože klade větší důraz na problémové partie.
MLÁDEŽ (její mužská část) volí zcela opačný přístup. Vrhá se do posilování bezhlavě s vidinou obrovských svalů a nechá v posilovně moře času a energie. Z tohoto důvodu potřebují odborný dohled víc, než kdokoliv jiný. Je ovšem potřeba upozornit na to, že kulturistický trénink JE VHODNÝ i pro děti, a to i v případě, že neprahnou po tom stát se kulturistou. Správným přístupem lze rozvíjet sílu a výbušnost, a proto je velmi dobré zařazení posilování také jako doplňku pro jiná sportovní odvětví.
STARŠÍ OSOBY si většinou nekladou vysoké sportovní cíle, jde jim spíš o zlepšení postavy, kondice a zdravotního stavu. I v tomto případě může kulturistika pomoci více než dostatečně. Dokonce je sportem ze všech nejvhodnější, protože starší tělo ztrácí ohebnost a pružnost, což může u jiných sportů vést k nepříjemným zraněním.
Je jisté, že každý si může v široké škále možností, které nám skýtá kulturistika, najít to svoje a vytěžit z něj maximum. Jde jen o to chtít. Ale už jen to, že čtete tyto řádky, svědčí o vašem zájmu a to je dobře. Pojďme si tedy něco říci o samotném cvičení.

Kolik mě to bude stát času a peněz?

Chcete-li se stát profesionálním kulturistou, bude to stát hodně obojího. Proces bude velmi dlouhodobý a i tak se jím pravděpodobně nikdy nestanete. Těch pár jedinců, objevujících se v kulturistických časopisech, je zcela výjimečných co se týče genetiky. Jsou v posilovně skoro každý den, dvě hodiny nebo i více. Investují do sportu nemalé částky a mnohdy jim nezbydou peníze na nic jiného. Je to životní styl, který ne každý pochopí a ještě méně lidí se na něj dokáže adaptovat.
Možná nechcete být profesionální kulturista, ale chcete mít pěknou, svalnatou postavu. To už je cíl reálný. I přesto je potřeba určitých investic, a to nejen časových, ale i finančních. Rozhodně nepočítejte s tím, že budete mít skvělou postavu přes noc. Obě položky se mezi jednotlivými lidmi dost liší, řádově se však budete pohybovat v tisících korun měsíčně (včetně stravy) a trénink budete muset praktikovat 4-5krát týdně. Bude třeba vyhradit si cca 60-90 minut pro každý z nich.

Jste-li člověk (muž i žena), kterému stačí zlepšit si kondici, trochu zpevnit tělo a zhubnout, je situace ještě o něco příznivější. Bude Vám totiž stačit trénink 3krát týdně, opět asi 90 minut, včetně aerobního pohybu po silovém tréninku. Někomu stačí trénovat dokonce jen dvakrát týdně. Máte-li ale chuť i energii, nejste těmito čísly v žádném případě omezeni. Co se týče financí, počítejte pouze s investicí do kvalitní stravy. Změna jídelníčku se z důvodu vyřazení některých jiných potravin v rozpočtu ani moc výrazně neprojeví.
Uvedené informace jsou samozřejmě pouze orientační. Frekvence tréninků je zde brána s ohledem na trénovaného jedince, to znamená, že jako začátečník nebudete navštěvovat posilovnu tak často. V prvních týdnech cvičení můžete počítat s tréninky dvakrát do týdne.

Kde cvičit?

Nyní stojíme před základním problémem, a to jak si vybrat správnou posilovnu. A zda vůbec chodit do posilovny, když můžete cvičit doma. Jedním z rozhodujících kritérií určitě bude časová náročnost zvolené alternativy, možnost její realizace a v neposlední řadě také finanční stránka.

POSILOVNA: Její výhody a nevýhody jsou na první pohled jasné. Bohatší výbava oproti domácí posilovně umožní cvičit pestřejší trénink, k dispozici jsou různé přístroje na aerobní trénink (stacionární kolo, běhací pás, veslovací trenažér apod.), který je pro redukci tělesného tuku nezbytný. Činky jsou většinou zastoupeny ve větším počtu a ve vzestupné hmotnostní řadě až do poměrně vysokých čísel. Jediným limitem se pro Vás v tomto okamžiku stává vaše síla. Prostředí posilovny vás dokáže motivovat víc, než u tréninku doma. Na druhou stranu musíte počítat s "přesčasy", které strávíte na cestě tam a zpátky. Pravidelné návštěvy navíc vyjdou na poměrně hodně peněz, kterých bohužel nemá každý nadbytek.
DOMA: Pokud chcete cvičit doma, musíte počítat s poměrně vysokou počáteční investicí. Ať již sledujete tréninkem cokoliv, jsou nutné jednoruční činky, případně i obouruční. Dále nějaká lavice, nejlépe sklopná. To už jsme asi na 10 tisících korun. Máte-li víc místa, můžete si pořídit nějakou univerzální posilovací stanici. Ta sama o sobě stojí minimálně 20 tisíc. Chcete hubnout? Pořiďte si stacionární kolo (nejlevnější stojí okolo 5 tisíc). Suma sumárum byste mohli do posilovny chodit hodně dlouho, než byste zaplatili tolik peněz. A to nemluvím o tom, že ani tak nebudete mít takové možnosti, jako v opravdové posilovně. Pokud budete mít dost síly, ale malé činky, můžete se s nějakými výsledky rozloučit.
Výhody posilovny jsou nesporné. Nechci tím ale vytvořit dojem, že posilování doma nemá smysl. Výbava však musí být dostačující, a to je mnohdy kámen úrazu.

Začínáme cvičit

Pokud máte první dilema vyřešeno, je čas přejít k samotnému tréninku. Posilování není jen bezduché zvedání činek, jak si někteří předpojatí odpůrci tohoto sportu myslí. Naopak. Za dlouhá léta své existence prošlo postupným vývojem a v dnešní době můžeme říci, že je jeho systém poměrně dokonale propracovaný. I když se přístupy jednotlivých individualit částečně liší, lze globálně charakterizovat určitá pravidla, která jsou pro dosažení vytyčeného cíle nejvhodnější a s kterými dosáhnete patřičného úspěchu nejpravděpodobněji. Je samozřejmé, že budou rozdíly v tréninku kulturisty a člověka, který chce shodit přebytečné kilogramy. I v tréninku mládeže, nebo naopak starších osob, najdete určitá specifika a omezení (nejčastěji kvůli bezpečnosti a zdravému vývoji).
Prvním úkolem je tedy zvážit, čeho chcete cvičením dosáhnout. Další krok je potom zvolit adekvátní tréninkový systém, který vám vytyčeného cíle pomůže dosáhnout. A nejpodstatnější nakonec - mít odhodlání a pevnou vůli se plánu držet.

Tréninkový plán - je potřeba?

Na tuto otázku existuje jednoznačná odpověď. ANO! Kvalitní tréninkový plán je dokonce natolik důležitý, že je bez něj posilování takřka ztrátou času. Každý den se setkávám s lidmi, kteří přijdou do posilovny, nic neznají a nevědí co a jak cvičit. Zmateně přebíhají od jednoho přístroje k druhému a cvičí úplně všechno co je zrovna napadne. Ženy většinou stráví několik minut na stacionárním kole, potom půl hodiny snožují a roznožují a vrátí se zpět na bicykl. Informovanější a otrlejší z nich možná ještě odcvičí několik sérií na břicho. Výsledkem je většinou rozčarování a zanevření na celý sport. A ty, které to neodradí hned napoprvé, po pár návštěvách se zklamáním konstatují, že výsledky nejsou pražádné a že je posilování k ničemu. Jistě uznáte, že tudy cesta nevede.
Vezměme v úvahu opačný model. První, co uděláte než do posilovny přijdete je to, že si opatříte kvalitní tréninkový program. Takový popisuje přesný výběr cviků, jejich souslednost a přesné počty sérií a opakování od každého z nich. V lepším případě si přivedete zkušenějšího známého nebo si pořídíte trenéra, který vám vysvětlí, jak jednotlivé cviky provádět. Zmatku se tedy vyhnete a můžete si být jisti, že takovéto cvičení bude mít nějaký význam.
Jezte tedy po celý den v malých množstvích, a dovolte vašemu metabolismu "rozohnit se" na plné obrátky. Výsledky na sebe nedají dlouho čekat!

Jak by tedy měl správný tréninkový plán vypadat?

Měl by být sestaven tak, aby se všechny svalové partie procvičovaly rovnoměrně a na žádnou nebylo zapomenuto. Musí obsahovat posloupnost cviků, které byste měli daný den vykonávat a je třeba mít jednoznačně dáno, kolik sérií a opakování od každého cviku je nutno vykonat. I délka přestávek je podstatná a liší se podle určitých zaměření tréninkového plánu (na hubnutí je třeba cvičit intenzivněji a naopak, pro přibírání hmoty musíte svalu dopřát dostatek času na regeneraci). V neposlední řadě je potřeba vzít do úvahy úroveň vybavení dané posilovny a sestavit ho tak, aby měl i při omezených možnostech maximální efekt.
Vidíte, že sestavit správný plán není jen tak a potřebuje řadu znalostí. Tréninkové plány pro začátečníky jsou si naštěstí velmi podobné, ať chcete hubnout, přibírat svaly nebo dokonce jen cvičit pro kondici. První tréninkové plány slouží pouze jako příprava na pozdější specializaci a je jejich úkolem mimo jiné seznámení se základními tréninkovými principy a pravidly.

Jak se naučit správně trénovat?

Zkoušejte, čtěte, zkoušejte a čtěte! To je nejlepší způsob. V dnešní době už není problém sehnat si kvalifikovaného trenéra, díky kterému do "tajů" kulturistiky proniknete mnohem rychleji. I tak se ale snažte vyčíst co nejvíc to půjde! Všichni zkušení kulturisté používali metodu pokus-omyl, jinak to ani nejde. Přeji vám hodně úspěchů!

8 zásad pro začátečníky

6. prosince 2007 v 21:35 | Blondýna |  Posilování
8 zásad pro začátečníky
Posilání pro začátečníky
* Chci začít s pravidelným posilováním a nevím jak na to. Které jsou podle vás nejdůležitější zásady pro začátečníka?
Začít s posilováním je velká změna - jako když se začnete učit cizímu jazyku, změníte zaměstnání nebo se přestěhujete. Výhodou je, že plody z námahy v posilovně si odnesete již za několik týdnů. Počáteční euforie je jedna věc - skutečnost, že u fitness dlouhodobě zůstane jen 50 % z těch, kteří začnou, věc druhá.
Čím to je, že někdo, sotva začne se cvičením, dlouho přešlapuje na místě, zatímco jiný jde rychle vpřed? Pomineme-li genetický faktor, půjde asi o to, aby vědomí dalo tělu ty správné signály. Proto tolik zabírají strategie, které nás nutí soustředit se na trénink, klást si stále náročnější cíle a postupovat vpřed. Co je jejich základem?

1. Musíte vědět "proč". Co vás na fitness přitahuje, proč jste se dali na cestu dřiny a odříkání? Jde jen o novoroční předsevzetí, sázku, anebo chcete vypadat jako Arnold? Či vám doporučil lékař cvičit ze zdravotních důvodů? Vnější podněty jsou důležité, ale výzkum naznačil, že nejdůležitější jsou vnitřní motivační faktory. Nikdo jiný než vy sami vás nedonutí k pravidelné práci na sobě, nikdo jiný než vy sami nebude rozhodovat o tom, jakou cestou se pustit, jak pokračovat a zlepšovat se. Nejdříve si tedy poctivě odpovězte na otázku, proč vlastně cvičíte. Důvodů může být celá řada, od zdravotních (zlepšení kardiovaskulární kondice), výkonnostních (vytrvalost, síla) až k estetickým (vybudování nebo vytvarování svalstva). Důvod, proč cvičíte, si zapište a vracejte se k němu, kdykoliv se dostanete na křižovatku na vaší cestě k fitness.
2. Přidejte odpovědi na otázky "co" a "kdy". Nestačí se pouze rozhodnout, ale je třeba si stanovit postupné cíle a nástroje k jejich dosažení. Například si můžete vytýčit cíl, spočívající v redukci tuku o 5 % ("co") v průběhu 6 měsíců ("kdy").
3. Sestavte si strategický plán, který vám umožní blížit se ke stanovenému cíli krok za krokem. Měl by obsahovat dietetickou část (jídelníček) a týdenní rozpis tréninků (cviky v posilovně, série, opakování, kardio-aktivity). Ujistěte se, že jednotlivé kroky vašeho plánu mají smysl a jsou realizovatelné.
4. Rozhodněte o prioritách. Je třeba jíst 6krát denně, abyste dodrželi základní pravidlo rozvržení příjmu energie, ale vy tvrdíte, že nemůžete, protože máte na jídlo málo času. Nejvhodnější doba na aerobní cvičení je po ránu, ale vy tvrdíte, že to nestihnete, protože pospícháte do práce. Rozhodnout se pro fitness na jedné straně, ale na druhé straně neustále tvrdit "nemohu", je nelogické. Má-li být vaše cvičení prioritou, protože jste se pro něj sami rozhodli, měli byste mu podřídit denní režim, rodinný život, stravování atd. Cest, jak dát všechno do souladu, je samozřejmě celá řada, a nějaký čas potrvá, než začnete všechno stíhat a zvládat.
5. Fitness je výzva. Nestačí jen nastoupit cestu a nechat se po ní vláčet. Musíte si sami stále vytyčovat nové cíle a hledat nové motivační faktory, aby se pro vás cvičení nestalo stereotypní záležitostí, která se náhodně vklínila do vašeho života. Stagnace může znamenat ztrátu motivace, oslabení úsilí dosáhnout vytouženého cíle a v konečném důsledku se můžete od vytýčených met vzdálit natolik, že si řeknete, že už nemá smysl dál pokračovat. Naučte se sami vyhecovat se k větším výkonům a vyšší náročnosti! Jen tak se budete stále zlepšovat a pocítíte trvalé uspokojení.
6. Úspěch musí být vidět! Vizualizace úspěchu je velmi důležitý motivační faktor. Arnolda například úžasně motivoval růst bicepsu, který si často prohlížel a poměřoval. Zapojte všechny smysly, aby se podílely na vašem fitness projektu. Choďte do fitka nejen dobře oblečeni, ale i pozitivně naladěni a starosti nechejte v práci a doma. Pravidelně se važte, prohlížejte v zrcadle, dejte vědět svému okolí, čeho chcete dosáhnout a jak se zlepšujete. Vaše úsilí a postup vpřed musejí být měřitelné a musejí být vidět.
7. Závazek je víc než předsevzetí! Ujistěte se, že s cvičením pouze nekoketujete, ale myslíte to naprosto vážně. Zavažte se, že dosáhnete těch a těch cílů tehdy a tehdy a svůj závazek stvrďte - podpisem. Nevěříte, že to funguje? A co kdybyste ještě požádali vašeho blízkého, aby váš závazek podepsal jako svědek? Bude to další příspěvek k tomu, abyste postupovali odhodlaně a zodpovědně kupředu za vytýčeným cílem. Je to další psychologický trik, jak zvýšit hnací sílu, která vás žene kupředu. Na vyplnění závazku si nechejte asi tak půl roku a potom si vytyčte nový.
8. Ozbrojte se stálou trpělivostí. Počítejte s tím, že dílčí úspěchy se budou střídat s neúspěchy, že se dostanete do situací, které vás budou zrazovat od nastoupené cesty, že nebudete vždycky přesvědčeni, že to všechno má nějaký smysl. Buďte však trpěliví! Fitness a kondice není dílem jednoho okamžiku, je to životní styl a životní cesta. Nenechejte se z ní svést, sotva jste udělali první krůčky nebo jste si poprvé natloukli. Neočekávejte zázraky zítra ani pozítří, buďte realisty. Ještě dříve než poznáte výraznější změnu při pohledu do zrcadla, naměříte v pase "jen" o centimetr méně a přes biceps zase "jen" o centimetr víc. Nepodceňujte maličkosti, celé cvičení a životní styl v tomto znamení se z nich skládá!

Základní principy

6. prosince 2007 v 21:31 | Blondýna |  Posilování
Základní principy
Posilování pro začátečníky
Pro dosažení pozitivního výsledku z posilování je třeba znát základní principy. Spoustu jich používáme, aniž bychom si to uvědomovali. Ty nejpoužívanější jsou tyto:

Princip opakování
Princip sérií
Kruhový trénink, princip je v zajištění maximální krevní cirkulace.Kombinace až 6 cviků, které se provádí plynule za sebou.
Systém překrvení Principem je dostat do svalu co nejvíce krve, toho se dosáhne dokonalým a opakovaným procvičením určité svalové skupiny.
Cheating , znamená pomocný pohyb tělem, který umožní zvedat vyšší vahy. Při provádění cviků touto technikou musíme mít neustále na paměti, že nám neslouží k ulehčení svalové práce, ale naopak k silnějšímu zatížení pracujících svalů.
Supersety znamená odcvičení jednoho cviku a ihned poté pokračujeme dalším cvikem, cviky mohou být zaměřeny na stejnou svalovou partii, nebo na dvě různé.
Supersérie , supersety na stejnou svalovou partii.
Gigantické série znamená procvičení minimálně 4 a více cviků
Princip pyramidy , znamená zvyšování zatížení při současném snižování opakování. Používá se i obrácená pyramida.
Negativní opakování spočívá ve zpomaleném pohybu při zpětné fázi prováděného cviku.
Izolace , je opak cheatingu, musíme se snažit o to, aby se do pohybu nezapojovaly další svaly.
Izo-tenze představuje napínání svalů bez zátěže.

Jak získat svaly

6. prosince 2007 v 21:25 | Blondýna |  Posilování
Jak získat svaly
Posilování pro začátečníky
Začínáte s posilováním a nechcete se dopustit zásadních chyb? Tady je pár rad, které vám pomohou k "získání" opravdu mohutné postavy.

Cvičte základní cviky a používejte těžkou váhu. Jste hubení a pravidelně cvičíte? Nedopusťte se té chyby že budete cvičit 5 cviků třeba na triceps. Soustřeďte se na velké svaly a dělejte málo opakování s velkou váhou. Cviky jako mrtví tah, bench přes, dřepy a ostatní tlakové cviky jsou základem pro opravdovou horu svalů.

Kvalitně se stravujte. Můžete tvrdě cvičit, dodržovat všechny zásady, ale bez kvalitní stravy nikdy nedosáhnete opravdové mohutnosti. Až 50 % úspěchu muže tvořit strava.

Relaxujte. Pokud opravdu tvrdě cvičíte, potřebují vaše svaly čas na odpočinek.

Využívejte suplementy. Na trhu je spousta doplňků výživy, využívejte jich a nezapomínejte , že proteinové přípravky s kvalitními aminokyselinami by měli tvořit základ používaných suplementů (samozřejmě před přísunem vitamínů a minerálů).

Myšlení. Každý úspěšný kulturista vám potvrdí, že svůj úspěch postavil na promyšlené strategii a že bezhlavé cvičení či stravování vede k neúspěchu. Zaznamenávání přijatých kalorií či provedených tréninkových jednotek a zpětné vyhodnocování, je pro ně samozřejmostí.